Hvad må der ikke ligge på en fyrs sengebord?

Hvad må der ikke ligge på en fyrs sengebord?

“Vis mig dit sengebord, og jeg skal fortælle dig, hvem du er.” og “Et sengebord siger mere end 1000 ord” er ikke talemåder endnu, men kunne sagtens blive det! Hvad der er på et sengebord, afslører nemlig meget om ejeren. I artiklen her fjoller vi lidt og nævner de værste ting, der kan befinde sig på en singlefyrs sengebord. Nogle af tingene tager afsæt i fri fantasi, andre bitter erfaring.

Vi har vist allesammen prøvet det. Vi har scoret en lækker fyr i byen, der har lokket os med hjem i privaten. Rusen er fantastisk. Det hele snurrer dejligt, og lykkefølelsen bobler i maven. Liderligheden begynder så småt at røre på sig og for hvert kys, der udveksles, får man bare endnu mere lyst til denne her fyr. 

Et kys mere. To kys mere. Begæret kan næsten ikke kontrolleres længere. Man skal lige til at kaste sig over mr. handsome, da al den opbyggede intensitet og liderlighed punkteres i det øjeblik, hvor man får øje på fyrens sengebord, hvorpå der står en rulle toiletpapir. 

Ih, altså… Du er jo ikke snottet, vel Prince Charming? 

Det er så ucharmerende altså! For dælen da også… 

En ting er, at du flår dig selv i banditten som en galning. Det vil jeg måske kunne lære at leve med, men fandeme da ikke at du skilter med, at du er en værre onanist! 

Derfor er toiletrullen – i vores øjne – den absolut værste ting, man kan finde på en fyrs sengebord. Der findes dog også en masse andre ting, som vi helst ikke finder på sengebordet. 

Efter timevis af sjove diskussioner på redaktionen har vi fået lavet følgende liste: 

  • Bogen “The Game” – Den læser du bare ikke, din misogyne klovn!
  • Et billede af mor – Grow up kammerat!
  • En Harry Potter-bog – vi forstår simpelthen ikke alt det trylleri!
  • En tallerken med krummer – Det er simpelthen for klamt, makker!
  • Kondomer – Vi gider altså ikke være et af mange trofæer!
  • Sovebrille – Ingen, og vi gentager: “Ingen!”, ser godt ud med sovebriller!
  • En falleret fodboldspillers selvbiografi – Lad nu være med at være sådan en kliché!
  • Et dyrebur – Hey dude… Hvis vi skal knalde, skal dit kæledyr altså ikke kigge på. Ingen tilskuere, tak!
  • Natbøjle – Øh… Har jeg scoret en konfirmand?
  • En bog om coaching – Åh nej… Du er bare ikke coach, vel? Hvis du er, så coach dig selv i ikke at være sådan en hjernevasket klovn.
  • En hoptimist – Få dig nu lidt identitet… Og nogle gaveønsker til jul og fødseldage, så du ikke ender med at få sådan noget ligegyldigt bras!
Scroll to Top